Tävlingar/Resultat

Här finns information om tävlingar som anordnas av KK Eskimå/SUP Karlskrona och resultat ifrån desamma.

Resultat

Karlskrona SUP-race 2021

3 km teknisk distans för senior, 2 km för junior och cirka 750 meter för ungdom avgjordes vid Långö utanför KK Eskimå lördagen 31 juli. Förhållanden under racet var goda med ökande syd, sydvästlig vind ifrån 4 (7) m/s till 7 (12) på eftermiddagen då supersprint över 100 meter avgjordes.

Resultat 3 km

Herr
NamnRankNummerFöddKlassDistansTid, tt:mm:ss
Linus Karlsson191998Herr3 km18:55
Kristian Pilborg271987Herr3 km19:58
Staffan Andrén361981Herr3 km20:21
Peter ”Pajala” Mårtensson4111966Herr3 km20:44
Per Vallbo5151970Herr3 km21:29
Jonas Lager 6141983Herr3 km21:35
Johan Håland711974Herr3 km23:36
James McCracken851976Herr3 km23:46
Andreas Magnusson9121993Herr3 km23:53
Ulf Rickler10161960Herr3 km24:03
Henrik Friberg1181969Herr3 km24:12
Alexander Nilsson12102002Herr3 km25:28
Marcus Rickler13171991Herr3 km25:43
Thorsten Jakobsson1421961Herr3 km25:50
Dam
NamnRankNummerFöddKlassDistansTid, tt:mm:ss
Ulrika Larsson 11121977Dam3 km22:51
Charlotte Wilhelmsson21108103Dam3 km24:39
Josipa Markovic1111970Dam3 kmDNS

Resultat 2 km

Junior
NamnRankNummerFöddKlassDistansTid, tt:mm:ss
Ida Djurström Oderbrink11032005Flicka2 km16:37
Selma Argenius21042006Flicka2 km16:38
Emelie Nilsson31052006Flicka2 km20:35

Resultat 750 m

NamnRankNummerFöddKlassTid, mm:ss
Henrik Månsson11072007Pojke6.16
Sigrid Fröberg21062007Flicka7.04
William Magnusson31092007Pojke7.30
Tuwa Wilhelmsson 41022014Flicka12.20
Felix LarssonDNS1012007PojkeDNS

Resultat Supersprint

Senior och junior
Omgång 1NummerNamnBanaSekTotal tid
Par 1 heat 19Linus KarlssonVänster28.5056.85
112Ulrika LarssonHöger36.1172.85
Par 1 heat 29Linus KarlssonHöger28.35
112Ulrika LarssonVänster36.74
Par 2 heat 1103Ida Djurström OderbrinkVänster36.8171.10
15Per VallboHöger32.8567.60
Par 2 heat 2103Ida Djurström OderbrinkHöger34.29
15Per VallboVänster34.75
Par 3 heat 112Andreas MagnussonVänster34.9069.00
110Charlotte WilhelmssonHöger34.7872.46
Par 3 heat 212Andreas MagnussonHöger34.10
110Charlotte WilhelmssonVänster37.68
Par 4 heat 12Thorsten JakobssonVänster42.2983.23
11Peter ”Pajala” MårtenssonHöger33.2067.22
Par 4 heat 22Thorsten JakobssonHöger40.94
11Peter ”Pajala” MårtenssonVänster34.02
Par 5 heat 17Kristian PilborgVänster30.3059.03
10Alexander NilssonHöger31.4564.77
Par 5 heat 27Kristian PilborgHöger28.73
10Alexander NilssonVänster33.32
Par 6 heat 14Selma ArgeniusVänster40.3778.07
6Staffan AndrénHöger29.6262.22
Par 6 heat 24Selma ArgeniusHöger37.70
6Staffan AndrénVänster32.60
Par 7 heat 15James McCrakenVänster35.3469.49
14Jonas LagerHöger34.1070.01
Par 7 heat 25James McCrakenHöger34.15
14Jonas LagerVänster35.91
Par 8 heat 116Ulf RicklerVänster37.8572.08
18Moltas EngströmHöger36.8875.16
Par 8 heat 216Ulf RicklerHöger34.23
18Moltas EngströmVänster38.28
Omgång 2NummerNamnBanaTid, SekunderRank
8:e bästa tider104Selma ArgeniusVänster39.1015
2Thorsten JakobssonHöger39.0314
7:e bästa tider18Moltas EngströmVänster40.3916
112Ulrika LarssonHöger34.279
6:e bästa tider16Ulf RicklerVänster36.4013
110Charlotte WilhelmssonHöger33.607
5:e bästa tider14Jonas LagerVänster34.7911
103Ida Djurström OderbrinkHöger33.506
4:de bästa tider12Andreas MagnussonVänster34.9512
5James McCrakenHöger33.848
3:de bästa tider11Peter ”Pajala” MårtenssonVänster34.4610
15Per VallboHöger32.545
2:a bästa tider6Staffan AndrénVänster31.323
10Alexander NilssonHöger31.674
Bästa tider9Linus KarlssonVänster27.451
7Kristian PilborgHöger29.022
Ungdom
Omgång 1NummerNamnBanaTid, sekunderTotal tid
Par 1 heat 1102Tuwa WilhelmssonVänster68.01134.17
105Emelie NilssonHöger42.6286.34
Par 1 heat 2102Tuwa WilhelmssonHöger66.16
105Emelie NilssonVänster43.72
Par 2 heat 1106Sigrid FröbergVänster39.9376.20
108Hugo MagnussonHöger35.2272.13
Par 2 heat 2106Sigrid FröbergHöger36.27
108Hugo MagnussonVänster36.91
Par 3 heat 1107Henrik MånssonVänster35.8570.18
109William MagnussonHöger37.6775.42
Par 3 heat 2107Henrik MånssonHöger34.33
109William MagnussonVänster37.75
Omgång 2NummerNamnBanaTid, sekunderRank
3:de bästa tider105Emelie NilssonVänster44.775
102Tuwa WilhelmssonHöger66.056
2:a bästa tider109William MagnussonVänster38.434
106Sigrid FröbergHöger36.293
Bästa tider107Henrik MånssonVänster34.831
108Hugo MagnussonHöger35.582

SUP-race SM 2018

Distanser som avgjordes 3-4 augusti i Karlskrona var, långdistans över cirka 10 km, Technical race över cirka 3 km och Sprint över knappt 600 meter för seniorer. Ungdom, långdistans cirka 2 km, Technical race cirka 1 km och Sprint cirka 300 meter.

Resultat SUP-SM 2018.

Borgmästaren 2018

SUP-racet avgjorde lördagen 4 augusti över cirka 2 km med 7 bojvändningar. Det var en frisk sydvästlig vind med 6 m/s med byar uppemot 9-10 m/s.

Regerande ”Borgmästare” respektive ”Borgmästarinna” är Kristian Pihlborg, Köpenhamn, och Anna Lindh, Kållered (Göteborg).

Damer

BIBPlaceringTidFörnamnEfternamn
425118:37,8AnnaLindh
436219:24,5UlrikaLarsson
432321:29,9AnetteStrandberg
420421:34,7CharlotteWilhelmsson
427522:21,1AmaliaGlimmerhav
433631:38,8SoledadGnosspelius

Herrar

BIBPlaceringTidFörnamnEfternamn
421115:24,3KristianPilborg
445215:42,9UllrikKursten
423315:51,0LucasBoyum
446415:57,9HenrikFriberg
431516:15,3MarcusLarsson
424617:35,1UlfRickler
422719:18,1MarcusRickler
428820:20,4JohnnyKarlsson
430920:55,4PeterLarsson
4341021:38,7JanOlofsson
4371124:23,7EmilSergil

SUPrace SM 2017

Officiella resultat finns att hitta på kanotförbundets sida.

Här finns alla resultat ifrån Supersprint-heaten.

Borgmästaren 2017

I denna första upplaga av Borgmästaren var Erik den som först korsade mållinjen och fick således titeln ”Borgmästare”. Denna innehas till nästa tävling!
Tider registreras inte och därav presenteras de utanför topp 3 i bokstavsordning.
Racet kördes på en cirka 800 meter lång bana med 3 svängar och i stundtals utmanande vindbyar på uppemot 10-12 m/s.
Totalt startade 24 stycken vilket ger att vi har en bit kvar innan vi kan hävda att ”Borgmästaren” är Sveriges största SUPrace för amatörer. Vi gör ett nytt försök 2018!

  1. Erik Leijonhufvud, ?
  2. Marcus Rickler, Karlskrona
  3. Henrik Friberg, Kalmar
FörnamnEfternamn
AnetteStrandberg
AnnJonsson
AnnaWestrup
AnnaMaslovskaya
AnnaLindh
CarlWidströmer
DavidHawtin
EmmaVallée
HannaBegander
IdaAlmqvist
JerkerBäcklin
JohanAhlbom
JohnnyKarlsson
MarcusRickler
MattiasUnander
MorganOlsson
NatalieKonradsson
PeterLarsson
SamJohnsson
SebastianHemberg
UlfRickler

Tävlingar

2017

SUPrace SM och första upplagan av Borgmästaren – ett race för amatörer

2016

Svenska SUP Race Serien, SSRS, deltävling 4

%d bloggare gillar detta: